12.1.2017

Ropa znovu zdražuje, producenti škrtí těžbu

Cena severomořské ropy Brent byla kolem 19:00 SEČ těsně nad 56 dolary za barel a na středeční závěr získávala 1,7 procenta. Americká lehká ropa WTI přidávala 1,5 procenta na 53,03 dolaru za barel.

Kartel OPEC se v prosinci dohodl s významnými těžařskými zeměmi mimo organizaci v čele s Ruskem na omezení dodávek na trh a některé země OPEC dohodu zjevně dodržují. Saúdská Arábie, která je největším vývozcem ropy na světě, už informovala své asijské zákazníky o snížení únorových dodávek a její ministr energetiky Chálid Fálil řekl, že saúdská těžba je teď nejnižší za téměř dva roky.

Kuvajtský ministr ropného průmyslu řekl, že jeho země snížila produkci víc, než v rámci dohody slíbila. Také Irák hlásí snížení vývozu ropy. Ruský ministr energetiky Alexandr Novak řekl, že i Rusko začíná naplňovat dohodnuté škrty.

Čínská ropná společnost CNPC dnes sdělila, že dovoz ropy do Číny letos vzroste o 5,3 procenta to 396 milionů tun. Celková čínská poptávka dosáhne podle CNPC rekordních 594 milionů tun, uvedla agentura Reuters.

 

Zdroj: e15.cz


archív informujeme »