20.2.2017

Prouza, Havlíček, nebo Urban? Ve hře o křeslo nového ministra průmyslu jsou tři jména

Sobotka Mládka odvolal v pondělí kvůli tomu, jak Mládek řešil problematiku drahých služeb mobilních operátorů. V sobotu sice Sobotka Mládka veřejně podržel, nicméně podle informací ze sociální demokracie už páteční stranické grémium premiérovi doporučilo, aby ministra odvolal.

O Prouzovi jako o možném nástupci Mládka v čele MPO se spekulovalo už před dvěma roky. Ten dnes odmítl spekulace komentovat. "Myslím, že premiér to řekl jasně: jako první to chce říct panu prezidentovi," napsal Prouza v textové zprávě. „Tomáš Prouza je pověstný úzkým vztahem k politickým neziskovkám, které účelově útočí na pana prezidenta a přiživují se na "boji s propagandou",“ komentoval spekulace o Prouzovi na Twitteru prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček.

Sobotka uvedl, že jeho prioritou je, aby trh v oblasti cen za mobilní služby fungoval. "Usiluji o to, aby se snížila cena mobilních dat, ze strany ministerstva se mi nedostávalo dostatečné podpory. Ministerstvo bohužel v posledních týdnech vysílalo velmi rozporuplné signály. Některé věci, které zaznívaly, přímo urážely veřejnost," řekl Sobotka novinářům.

Na Pražský hrad by měl s návrhem na Mládkovo odvolání přijít Sobotka ve čtvrtek odpoledne. Mládek ve svém odvolání vidí práci premiérových PR poradců a spory s vicepremiérem a ministrem financí Andrejem Babišem, kterému se prý nakonec dostalo podpory.

S Babišem se Mládek hádal zejména kvůli řešení situace v OKD. V roce 2014 se přeli o podobu dohody s NWR, tehdejším vlastníkem OKD, o prodloužení těžby na ztrátovém dole Paskov. Loni se nemohli dlouho dohodnout na provozní půjčce ve výši 700 milionů korun. Babiš nesouhlasil ani s posledním Mládkovým návrhem, aby se stát zapojil prostřednictvím společnosti Diamo do tendru na nového majitele dolů.

Téměř dva roky se Mládek přes média hádal také s předsedkyní Energetického regulačního úřadu Alenou Vitáskovou o vypsání podpory pro obnovitelné zdroje. Na podzim roku 2015 Mládek sliboval, že do konce roku dodá souhlas Evropské komise s českým systémem podpory. Ten přišel až o rok později. Kvůli sporu byli majitelé solárních a dalších zelených elektráren v nejistotě, jestli budou podporu za více než zhruba 40 miliard korun ročně pobírat. 

 

Zdroj: e15.cz


archív informujeme »