Informujeme

23.11.2017

Známe letošní největší skokany mezi obchodníky s energiemi

V elektřině táhnou známá jména velkých stabilních firem. U plynu jsou zákazníci ochotnější přecházet k menším dodavatelům. více »

15.8.2017

Zákazníkům ENWOX ENERGY hrozí neoprávněný odběr

ERÚ apeluje na zákazníky společnosti ENWOX ENERGY s.r.o., aby v této věci neotáleli a zajistili si dodávky energií od jiných dodavatelů co nejdříve. více »

25.7.2017

Informace o ukončení Rámcové smlouvy o zajištění služby distribuční soustavy mezi PREdistribuce, a.s., a ENWOX ENERGY s.r.o.

Ke dni 25.7.2017, 24:00 hod., dojde k ukončení Rámcové smlouvy o zajištění služby distribuční soustavy uzavřené společností PREdistribuce, a.s., jako provozovatelem distribuční soustavy, s dodavatelem elektřiny ENWOX ENERGY s.r.o. více »

24.5.2017

Elektřina nebo CNG místo benzinu. Jak se v Česku jezdí na alternativní pohon

Elektromobily ujedou na jedno dobití o polovinu víc než před pěti lety. Síť dobíjecích stanic houstne. Přibývají i místa, kde doplníte CNG. Tak proč je elektromobilů a vozů na stlačený zemní plyn pořád tak málo? více »

17.5.2017

Příspěvky obnovitelným zdrojům klesly poprvé po více než 10 letech

Výše poskytnutého příspěvku podporovaným zdrojům energie (POZE) loni v Česku poprvé od roku 2006 klesla. Činila 43 miliard korun, meziročně o 1,1 procenta méně. více »

15.5.2017

Šejkové se zas mají královsky. Zdražování ropy otevřelo monarchům peněženky

Majetek většiny monarchů světa stojí na výnosech z ropy. Její pozvolné zdražení jim letos vrací chuť utrácet. více »

11.5.2017

Fotovoltaický gigant SolarWorld vyhlásil platební neschopnost

Německý dodavatel zařízení pro výrobu solární energie SolarWorld se rozhodl vyhlásit platební neschopnost. Cena akcií podniku se dnes v reakci na tuto zprávu propadla o zhruba 80 procent. více »

11.5.2017

Zisk skupiny ČEZ klesl, uškodily mu nízké ceny elektřiny

Čistý zisk energetické skupiny ČEZ v letošním 1. čtvrtletí meziročně klesl o 13 procent na 8,7 miliardy korun. více »

8.5.2017

Prodeje elektromobilů v Evropě prudce rostou, i přes nízké ceny ropy

Zatímco během loňského roku si výrobci elektromobilů nepřipsali významný růst, letošní rok by pro ně mohl být do výše prodejů lepší. Nasvědčují tomu čtvrtletní statistiky nových registrací, které meziročně vzrostly o desítky procent. více »

3.5.2017

Křetínského EP Energy Trading posílila. Přebrala odběratele konkurenční Central Energy

Společnost EP Energy Trading podnikatele Daniela Křetínského, která dodává elektřinu a plyn, přebrala od začátku května zhruba 530 odběrných míst od konkurenční společnosti Central Energy. více »

2.5.2017

Těžba ropy v Rusku nadále klesá

Těžba ropy v Rusku se v dubnu snížila na 11 milionů barelů denně z březnových 11,05 milionu barelů. Rusko tak už téměř zcela plní své závazky vyplývající z dohody o snížení těžby. více »

28.4.2017

Pobřežní vody v USA zaplní těžební stroje, Trump zrušil zákaz těžby ropy

Americký prezident Donald Trump vydal nařízení otevřít těžbě ropy a zemního plynu rozsáhlé oblasti v amerických vodách, včetně těch, jejichž rozvoj jeho předchůdce Barack Obama krátce před svým odchodem z funkce zakázal. více »

20.4.2017

Špičky OPEC se shodly, omezení těžby je třeba prodloužit

Saúdská Arábie a Kuvajt, kteří jsou nejvlivnějšími členy Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC), daly dnes zatím nejjasněji najevo zájem na prodloužení dohody o omezení těžby do druhého pololetí tohoto roku. více »

19.4.2017

ČEZ chce do roku 2035 odstavit většinu své uhelné kapacity. Kvůli ekologické legislativě

Energetická skupina ČEZ chce do roku 2035 odstavit více než polovinu kapacity uhelných zdrojů v Česku. více »

18.4.2017

Z energetiky Aleny Vitáskové: Druhy elektráren

Všechny elektrárny nevyrábějí elektřinu na stejném principu. Jejich základní druhy se rozlišují podle prvotní energie. více »

15.4.2017

Světu hrozí nedostatek ropy, varoval šéf největšího těžaře

Šéf saúdskoarabského státního energetického gigantu Aramco Amín Násir varoval, že v brzké budoucnosti by mohl být na trhu nedostatek ropy. Důvodem je pokles investic do budoucí těžby o jeden bilion dolarů (25,1 bilionu korun) od roku 2014, kdy začaly ceny ropy na trhu prudce klesat. Aramco je největším těžařem ropy na světě. více »

14.4.2017

České energetické zdroje dostanou zpětně podporu ve stovkách milionů

Některé tuzemské energetické zdroje, které získaly souhlas Evropské komise - takzvanou notifikaci, mají zpětně získat podporu v celkové výši 323,4 milionu korun. více »

12.4.2017

Kartelu OPEC se daří snižovat těžbu, raduje se z poklesu zásob vyspělých zemí

Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) v březnu pokračovala ve snižování těžby a její těžba klesla více, než kartel slíbil. více »

4.4.2017

Zeman jmenoval Havlíčka novým ministrem průmyslu a obchodu

Prezident Miloš Zeman na Pražském hradě jmenoval Jiřího Havlíčka (ČSSD) novým ministrem průmyslu a obchodu. více »

4.4.2017

Pohledem Aleny Vitáskové: Vyvážený tarifní systém zatím není třeba

Projekt Vyvážený tarifní systém se zabývá modelem tarifní soustavy v elektroenergetice. Ta v posledních letech zaznamenala podstatné změny. více »

3.4.2017

Staré trubky dosluhují, GasNet dává miliardy do nových plynovodů

Ne právě kvalitní výstavba plynovodů v šedesátých a sedmdesátých letech minulého století nutí distributora GasNet ze skupiny Innogy více platit za rekonstrukce. více »

31.3.2017

Spolupráce Veolie a ČEZ umožňuje uzavřít vítkovickou uhelnou teplárnu

Společnosti Veolia Energie ČR a ČEZ Energetické služby podepsaly v březnu 2017 smlouvu na dodávky tepla ze soustavy dálkového vytápění Veolia do sítí ČEZ v lokalitě Ostrava Vítkovice. více »

27.3.2017

Z energetiky Aleny Vitáskové: Tarif pro samovýrobce

Samovýrobci jsou ti, kteří elektrickou energii vyrábějí a současně také spotřebovávají. Patří k nim majitelé mikrozdrojů bez ohledu na to, zda jsou držiteli licence a elektřinu do sítě posílají nebo mají instalaci dle zjednodušeného připojení, popřípadě licenci nevlastní a do sítě žádnou energii neposílají. více »

25.3.2017

Teplárenská skupina MVV Energie chystá investice za půl miliardy korun

Od loňského října do letošního února zvedly teplárny, které vlastní společnost MVV Energie, dodávky tepla do domácností a firem meziročně o deset procent. Může za to letošní chladnější zima. více »

24.3.2017

Dukovany budou mimořádně stát do konce března

Neplánovaná odstávka druhého reaktorového bloku Dukovan podle předpokladu firmy ČEZ potrvá do čtvrtka 30. března, kdy by v tomto bloku měla být obnovena produkce elektřiny. více »

24.3.2017

Kontroverzní ropovod dostal od Trumpových lidí zelenou

Administrativa prezidenta Spojených států Donalda Trumpa vydala souhlas s výstavbou sporného ropovodu Keystone XL, který propojí naleziště v Kanadě s americkými rafineriemi na břehu Mexického zálivu. více »

21.3.2017

Obce nakupují elektřinu na burze

Objem energie, kterou obce a veřejné organizace loni nakoupily prostřednictvím PXE, vzrostl o 48 procent. Na celkových tržbách burzy se aukce podílejí deseti procenty. více »

20.3.2017

Z energetiky Aleny Vitáskové: Mikrozdroje

Malé zdroje elektrické energie a související zařízení pro výrobu elektřiny s maximálním výkonem deset kilowattů se podle energetického zákona nazývají mikrozdroje. Ty si mohou snadno pořídit i domácnosti. více »

17.3.2017

Další "šmejdi" u dveří

Pojem „šmejdi“ bohužel všichni známe. Dříve nabízeli deky, hrnce, a dokonce i mobilní tarify. V energetice se nyní od elektřiny a plynu posunuli k teplu. více »

15.3.2017

IEA: Zásoby ropy se po půl roce zvýšily, rozhodnou země OPEC

Zásoby ropy ve světě se v lednu poprvé po šesti měsících zvýšily, a to o 48 milionů na 3,03 miliardy barelů. Další vývoj bude záviset na tom, jak bude postupovat Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC). více »

15.3.2017

Německý E.ON loni vykázal rekordní ztrátu 432 miliard

Německá energetická společnost E.ON prohloubila za loňský rok ztrátu na rekordních 16 miliard eur (432,3 miliardy korun), v předchozím roce prodělala sedm miliard eur. Rekordní ztrátu přitom společnost zaznamenala již třetím rokem za sebou. Důvodem byly odpisy v bývalé divizi konvenčních elektráren Uniper. Firma současně v dnešním sdělení uvedla, že za účelem snížení dluhu prodá majetek a sníží počet zaměstnanců. více »

14.3.2017

Boom elektromobilů na spadnutí? Automobilky chystají auta s velkým dojezdem

V segmentu elektromobilů se schyluje k ostrému konkurenčnímu boji. Na trh vstoupí nejméně devět automobilek, které slibují auta do zásuvky s daleko vyšším dojezdem. Naopak cena půjde často výrazně dolů. více »

11.3.2017

Tradiční energetika není mrtvá, konvenční elektrárny ale musí osekávat náklady

Německý Uniper, provozovatel konvenčních elektráren, které dříve patřily koncernu E.ON, skončil ve ztrátě 3,2 miliardy eur. Přežije, jen když oseká náklady na nezbytné minimum. více »

9.3.2017

Indikativní cena plynu zafungovala

Novinka zafungovala. Od prvního zveřejnění indikativních cen plynu obchodníci v několika vlnách zlevnili. ERÚ zveřejnil indikativní ceny plynu pro 2. čtvrtletí 2017. více »

28.2.2017

Aukce ukáže, zda si Slováci sáhnou na ruský plyn

Provozovatelé tranzitních plynovodů v Česku a na Slovensku budou v březnu dražit nové kapacity na přepravu miliard metrů krychlových plynu z plynovodu Nord Stream II. více »

28.2.2017

OPEC plní kvóty, Saúdská Arábie snižuje těžbu i za ostatní

Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) v únoru pokračovala ve snižování těžby. Dohodu o snížení produkce, kterou kartel schválil koncem loňského roku, tak již plní z 94 procent. více »

27.2.2017

Z energetiky Aleny Vitáskové: Indikativní cena plynu

Energetický regulační úřad podle zákona nemůže regulovat cenu komodity. Pro ochranu spotřebitelů připravil indikativní cenu plynu, což je prostý ukazatel, díky němuž odběratel na první pohled pozná, zda za plyn neplatí příliš. více »

24.2.2017

Počet odběratelů plynu klesá už sedm let v řadě, zvrat nepřinesly ani dotace

Stát dotuje přechod domácností na vytápění plynem, ale zvrátit pokles zájmu o plyn nedokázal. Plynaři tvrdí, že jim však dotace přitáhly nové zákazníky. více »

23.2.2017

Energetickou spotřebu domácností nafukuje hlavně vytápění

Zhruba dvě třetiny energií, které české domácnosti spotřebují, používají k vytápění. V roce 2015 to bylo 196 585 terajoulů. Průměrná energetická náročnost českých domácností od roku 1990 klesla o 28 procent na 65 gigajoulů na byt. více »

23.2.2017

V Čechách se nevyplatí postavit uhelnou elektrárnu, říká šéf ČEZu Beneš

V Česku už v současnosti není ekonomicky výhodné postavit novou uhelnou elektrárnu, řekl ředitel ČEZ Daniel Beneš. Důvodem jsou podle něj nízké velkoobchodní ceny elektřiny a environmentální tlak ze strany Evropské unie. To, že by se situace změnila, označil za velmi nepravděpodobné. více »

22.2.2017

RWE v těžkých časech propadla do rekordní ztráty

Německá energetická společnost RWE vykázala za loňský rok čistou ztrátu 5,7 miliardy eur (154 miliard korun) kvůli rozsáhlým odpisům. více »

21.2.2017

Obchodník s energiemi Lumius po letech propadu zase začal růst

Po čtyřech letech útlumu se loni obchodník s elektřinou a plynem Lumius znovu dočkal růstu objemu prodaných energií. více »

20.2.2017

Prouza, Havlíček, nebo Urban? Ve hře o křeslo nového ministra průmyslu jsou tři jména

Do seznamu možných nástupců odvolaného ministra průmyslu a obchodu Jan Mládka se podle informací deníku E15 může zařadit také Milan Urban. Ten už ve stejné funkci působil v letech 2003 až 2006. Jako o dalších možných kandidátech se hovoří o státním tajemníkovi pro evropské záležitosti Tomáši Prouzovi a Mládkově náměstkovi Jiřím Havlíčkovi. Premiér Bohuslav Sobotka chce kandidáty nejdříve oznámit prezidentovi Miloši Zemanovi. více »

16.2.2017

SOUD POTVRDIL SANKCI ÚOHS ULOŽENOU RWE

Krajský soud v Brně ve čtvrtek 16. 2. 2017 potvrdil pokutu ve výši 39 778 000 Kč uloženou Úřadem pro ochranu hospodářské soutěže společnosti RWE Supply & Trading CZ, a. s. (dříve RWE Transgas, a. s. - dále jen RWE) v prosinci 2014 v opakovaném rozhodnutí týkajícím se případu zneužití dominantního postavení z roku 2006. více »

14.2.2017

EU musí v dohledné době skoncovat s uhlím, aby splnila pařížskou dohodu, varuje analýza

Evropská unie nesplní klimatické závazky, pokud do několika let nezavře uhelné elektrárny. V nedávno zveřejněné analýze to tvrdí thinktank Climate Analytics. Česká republika je zmíněná mezi zeměmi, které sázejí na uhlí zdaleka nejvíc. více »

13.2.2017

Alena Vitásková: Podomní prodejci

Od spotřebitelů i z médií se Energetický regulační úřad čas od času dozvídá, že „pracovníci ERÚ“ u někoho zvonili, nabízeli služby nebo chtěli kontrolovat faktury. To však není možné. Pracovníci ERÚ nechodí po domácnostech a nenabízejí nějaké služby ani změnu dodavatele. více »

13.2.2017

Intervence ČNB v tomto čtvrtletí nekončí. Hrozí tříprocentní inflace, přiznali bankéři

Česká národní banka (ČNB) bude i nadále intervenovat proti silné koruně, a to nejméně do konce prvního čtvrtletí. V pondělí to potvrdil guvernér ČNB Jiří Rusnok na společné tiskové konferenci s premiérem Bohuslavem Sobotkou. Podle náměstka ředitele sekce měnové ČNB se letos inflace přiblíží až ke třem procentům. více »

10.2.2017

Plyn je v Česku dražší než v Německu, tvrdí průzkum dTestu

Ceny zemního plynu jsou v České republice výrazně vyšší než na Slovensku, v Polsku, a dokonce i v Německu. Vyplývá to z průzkumu spotřebitelské organizace dTest. U elektřiny jsou podle průzkumu rozdíly menší, o dost lépe jsou na tom jen polské domácnosti s nízkou spotřebou. více »

10.2.2017

Mrazivá zima rychle vysála plyn z českých zásobníků

I když je v podzemních zásobnících plynu už jen čtvrtina zásob, má Česko plynu na zbytek zimy dostatek. V teplejších dnech se dají zásobníky zase částečně doplnit. více »

9.2.2017

V jaderné elektrárně ve Francii došlo k výbuchu, hlášeno je pět zraněných

Z jaderné elektrárny na západě Francie je hlášen výbuch. Deník Ouest-France napsal, že si exploze možná vyžádala raněné, jaderný materiál ale neunikl. Podle francouzské televize bylo lehce zraněno pět osob. Elektrárna je na pobřeží u města Flamanville, kam zamířily záchranné jednotky z několika míst. více »

7.2.2017

Česko loni vyvezlo nejméně elektřiny za 15 let

Tak málo elektřiny jako loni vyvezlo Česko naposledy v roce 2002. Kvůli odstávkám Temelína a Dukovan a rostoucí spotřebě se loni z Česka vyvezlo necelých jedenáct terawatthodin elektřiny. To je o dvě terawatthodiny méně než v roce 2015, kdy začaly potíže jaderných elektráren. více »

6.2.2017

Pozor, pokud jste u dodavatele poslední instance!

Před několika měsíci „spadla“ část spotřebitelů pod dodavatele poslední instance. U něj mohou být maximálně šest měsíců. Potom hrozí neoprávněný odběr. ERÚ ví o 580 odběratelích elektřiny a 191 odběratelích plynu evidovaných u dodavatelů poslední instance, kteří dodavatele stále ještě nezměnili. více »

4.2.2017

Solární velmoc. Čína během jednoho roku zdvojnásobila kapacitu fotovoltaických elektráren

Instalovaná kapacita fotovoltaických elektráren v Číně se loni více než zdvojnásobila. Čína je tak podle kapacity největším producentem elektřiny ze slunce na světě, uvedl čínský Národní energetický úřad. více »

3.2.2017

Temelín vyrobil rekordní množství elektřiny, pomohlo mrazivé počasí

Jaderná elektrárna Temelín vyrobila v lednu rekordních 1,627 milionu megawatthodiny (MWh) elektřiny. Je to nejvyšší měsíční výroba od začátku provozu elektrárny v prosinci 2000. Pomohlo především mrazivé počasí, kdy se lépe ochlazuje voda v chladicích věžích, řekl mluvčí Temelína Marek Sviták. více »

30.1.2017

Z bruselské kasy připlula ČEPSu rekordní dotace

Provozovatel české přenosové soustavy ČEPS dosud získal na přípravu a stavbu nových vedení a rozvoden z evropského fondu pro financování klíčové infrastruktury přes čtyři miliony eur. To je nejvíce, kolik české firmy z energetické části toho balíku inkasovaly. Další dva miliony eur může ČEPS dostat ještě v prvním pololetí. více »

29.1.2017

Plyn a ropa byly komoditní terna, vydělaly i 50 procent

Z komodit loni nejvíce vzrostla cena plynu (o 53 procent), ropy (45 procent) a elektřiny (24 procent). Z drahých kovů přineslo nejvyšší výnos lithium (25 procent), stříbro (16 procent) a zlato s diamanty (po devíti procentech). Naopak cena platiny vzrostla jen o procento. Vyplývá to z analýzy investičního fondu Quant. více »

24.1.2017

Dodavatele energií k dodržování zákonů nikdo pořádně nenutí, říká Lukáš Zelený z dTestu

Spotřebitelé si v poslední době nejvíce stěžují na chování dodavatelů energií a telekomunikační operátory. „Dodavatelé energií nechtějí spotřebitelům poskytovat informace o jejich smlouvách. To je novinka od loňského roku, dříve jsme tento problém nezaznamenali. Teď nám ho spotřebitelé hlásí poměrně často,“ říká Lukáš Zelený, vedoucí právního servisu spotřebitelské organizace dTest. více »

18.1.2017

Cena elektřiny v Česku prorazila hranici sto eur

Chladné počasí, stojící větrné elektrárny v Německu a odstávky jaderných zdrojů ve Francii poslaly spotové ceny elektřiny do výšin, ve kterých v Česku byly naposledy před pěti lety. více »

16.1.2017

Informace k ukončení smlouvy hned na faktuře. Nový etický kodex pomůže odběratelům energií

Energetický regulační úřad vydal nový, avšak nezávazný etický kodex obchodníků s energiemi. Reagoval tak na stížnosti domácností, že jim dodavatelé nedávají informace o platnosti a možnosti ukončení smluv. více »

12.1.2017

Ropa znovu zdražuje, producenti škrtí těžbu

Ceny ropy na světových trzích druhý den po sobě zpevňují. Trh dnes podpořily signály, že klíčoví členové Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) i některé země stojící mimo tento kartel snižují těžbu podle loňské dohody. Ceny posílily i předpovědi silného růstu poptávky v Číně. více »

12.1.2017

Velkým firmám hrozí milionové pokuty, ignorovaly povinnost energetického auditu

Až třetině velkých firem může hrozit pokuta pět milionů korun za to, že si nenechaly udělat energetický audit. více »

30.11.2016

Plyn a elektřina zlevní, odhaduje Vitásková

Ceny elektřiny a plynu by příští rok měly klesnout. Odhaduje to Energetický regulační úřad na základě poklesu cen energií. Elektřina je letos v průměru o pětinu levnější než v roce 2015. To je přitom cena, za kterou obchodníci nakupují pro spotřebitele na rok 2017. U plynu by pokles cen na burzách měl vést ke zlevnění komodity pro domácnosti o pět až deset procent. více »

23.8.2016

Brusel schválil české plány na podporu části obnovitelných zdrojů

Evropská komise schválila České republice dva programy na podporu výroby elektřiny z vodní energie a produkce tepla z bioplynu. Česko chce na tyto programy vynaložit celkem 740 milionů korun. Česko ale stále ještě chybí schválení Bruselu pro takzvané staré obnovitelné zdroje, které byly uvedeny do provozu v letech 2006 až 2012. Ministr průmyslu Jan Mládek (ČSSD) potvrdil, že Komise si je vědoma potřeby Česka mít rozhodnutí do konce září. více »

22.7.2016

Energetický management šetří peníze v prvních městských budovách. Přidají se další

Rok běžící projekt Energetického managementu přináší první výsledky. více »

20.4.2016

Plynu je nadbytek, dodávky na příští zimu mohou výrazně zlevnit

Dodavatelé nyní nakupují plyn na příští topnou sezonu až o 40 procent levněji, než když jej obstarávali na letošní zimu. Cenu na léto tlačí dolů také vysoké zásoby v podzemních zásobnících. více »

4.3.2016

Firmy dohánějí chybějící energetické audity, hrozí jim milionové sankce

Zákon, který ukládá podnikům novou povinnost, začal platit až na poslední chvíli. Stát proto v prvních měsících toleruje nedostatky a úředníci nebudou ze své iniciativy zahajovat kontroly. více »

27.7.2015

POWER EXCHANGE CENTRAL EUROPE spolupracuje se společností ENSYTRA

POWER EXCHANGE CENTRAL EUROPE (PXE) zahajuje spolupráci s poradenskou společností ENSYTRA, která se specializuje na poradenství týkající se optimalizace nákladů na nákup elektřiny a plynu. více »

20.1.2015

ČEZ a RWE posilují na alternativních polích

Trh alternativních obchodníků s energiemi začínají ovládat dominantní dodavatelé. více »

2.9.2014

Na změně dodavatele energií Češi neušetří, většina nakonec platí víc

Zákazníci na změně dodavatele energií neumí vydělat. více »

20.6.2014

Češi ztrácí chuť měnit dodavatele plynu

Dobré časy pro alternativní obchodníky s plynem pomalu končí. více »

10.6.2014

Plyn na burzách strmě padá, obchodníci zřejmě zlevní

Firmy a domácnosti mají letos šanci ušetřit za zemní plyn hned dvakrát. více »

24.4.2013

Elektřina a plyn pro město Přelouč na Komoditní burze PROFIT

Město Přelouč ušetří nákupem na burze téměř 400 000 Kč. více »

4.4.2013

Plyn zlevňuje, na trhu se mění zažitá pravidla

deník E15 článek s komentáři jednatele společnosti ENSYTRA s.r.o. více »

13.3.2013

Zákazníci se učí, dodavatelé energií ustupují - rozhovor E15

Rozhovor jednatele společnosti ENSYTRA v deníku E15 více »

30.11.2012

Ensytra letos zprostředkuje nákupy energií za zhruba 700 milionů korun

Rozhovor pro Českou informační agenturu více »