18.1.2017

Cena elektřiny v Česku prorazila hranici sto eur

Zatímco venku mrzne až praští, krátkodobé trhy s elektřinou tento týden vřou. Na českém spotovém trhu zdražila elektřina s dodáním druhý den z lednových průměrných čtyřiceti až padesáti eur za megawatthodinu až na včerejších večerních 133 eur. Nad sto eury se držela mezi osmou hodinou raní a osmou večerní v úterý i ve středu. Obdobný vývoj nastal naposledy v únoru 2012.

Tuzemské elektrárny si nenechaly ujít tuto jedinečnou obchodní příležitost. Provozovatel přenosové soustavy ČEPS hlásí, že v provozu jsou všechny velké zdroje. ČEZ například v pondělí roztočil na plné obrátky paroplynovou elektrárnu Počerady a výjimečně ji nechal puštěnou i přes noc, kdy zůstaly ceny nad výrobními náklady. Ve srovnání s minulým úterkem najely také dva bloky černouhelné elektrárny Dětmarovice, jeden blok v Tušimicích a z ostatních se ČEZ pokusil vymáčknout maximum, vyplývá z dat o výrobě, které firma musí zveřejňovat.

„Obecně lze říci, že při cenách kolem sto eur by v České republice měla být v provozu většina disponibilních zdrojů,“ potvrdil mluvčí ČEZ Roman Gazdík. Český spotový trh s elektřinou je kvůli propojení soustav a koordinovanému obchodování ve vleku počasí a nedostatku kapacit v západní Evropě, uvádí Operátor trhu s energiemi. Podprůměrné teploty zvyšují spotřebu elektřiny v celém regionu. Na severu Německa přitom v posledních dnech přestal foukat vítr a výroba ve větrných farmách spadla od neděle na desetinu.

Ve Francii oproti minulému lednu chybí kvůli odstávkám přes čtyři tisíce megawattů v jaderných elektrárnách. V rakouských a francouzských Alpách chybí voda v přehradách na dorovnání výkonu. „Francie bude muset od čtvrtka omezit spotřebu asi o tři tisíce megawattů. Nepodaří se jí dovézt všechnu chybějící elektřinu,“ uvádí Barbora Peterová, mluvčí ČEPS.

Komplikovaná situace v Evropě by měla podle ČEPS přetrvávat do příštího pondělí. Do situace v České republice promlouvají také obchodníci registrovaní v Německu, kteří elektrickou energii nakoupí v tuzemsku a pak ji vyvezou. „Tento týden pozorujeme velké množství nabízených kapacit pro export a import mezi Českem a Německem po denní aukci přenosových kapacit,“ dodává Gazdík. Na spotovém denním trhu se obchoduje s elektřinou, která se vyrobí a spotřebuje následující den. Obchodníci a velcí spotřebitelé na něm řeší očekávané přebytky či naopak nedostatek elektřiny. Za rok se na denním trhu zobchoduje objem odpovídající třetině české spotřeby elektřiny.

 

Zdroj: e15.cz


archív informujeme »